پیام تسلیت دکتر جلالی به مناسبت درگذشت دکتر بهزاد قره‌یاضی

تعداد بازدید:۲۸۹
دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران در پیامی درگذشت دانشمند فرهیخته زنده‌ یاد دکتر بهزاد قره یاضی را تسلیت گفت.

انالله و اناالیه راجعون

با کمال تاسف و تالم؛ و در اوج ناباوری؛ جناب آقای دکتر بهزاد قره یاضی دانشمندی پرشور و دردمند و دارای دغدغه پیشرفت و توسعه کشور بر اثر ابتلا به کرونا دعوت حق را لبیک گفت و رخ در پرده خاک کشید.

وی یکی از بیوتکنولوژیست‌های سرشناس کشور بود و طی سالهای فعالیت خود همواره برای ارتقای سطح علمی و فناوری کشور در حوزه زیست فناوری تلاشهای زیادی کرد و منشا تحولات زیادی در این حوزه شد.

دکتر قره یاضی دارای مدرک فوق دکتری ژنتیک گیاهی (مهندسی ژنتیک) از موسسه بین‌المللی تحقیقات برنج فیلیپین بود و تاسیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، ارائه اولین طبقه بندی علمی برنج‌های ایرانی با استفاده از نشانگرهای دی ان آ در سطح جهان، ثبت دو ژن در بانک‌های ژن بین‌المللی به نام جمهوری اسلامی، انتشار بیش از ۲۳۰ مقاله علمی در نشریات معتبر داخلی و بین‌المللی و همایشها و سمینارهای داخلی و خارجی را در کارنامه علمی و تحقیقاتی خود داشت.

وی همچنین در دوران حیاتش، ریاست دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی کشور، ریاست کمیته ایمنی زیستی و کمیته بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی، ریاست کمیته بیوتکنولوژی غذایی کدکس وابسته به موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، ریاست کمیته بیوتکنولوژی ایزو وابسته به موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، ریاست سابق انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران، ریاست انجمن ایمنی زیستی، ریاست اتحادیه انجمن‌های علوم کشاورزی مدرن و نمایندگی انجمن‌های علمی کشور در شورای عالی عتف را بر عهده داشت.

دکتر قره یاضی همواره برایجاد ساختارهای مناسب به منظور افزایش سهم مشارکت، حضور هر چه بیشتر انجمن‌های علمی در دستگاه‌های اجرایی، ارتقاء جایگاه و استفاده از ظرفیت آنها برای توسعه علمی کشور در حوزه‌های ملی و بین‌المللی تاکید داشتند و در سمتهای دولتی و انجمنی تلاشهای بسیار ارزشمندی را برای تحقق این مهم انجام دادند.

ضایعه فقدان این استاد بزرگ که منشاء خدمات ارزشمندی برای کشور بود را به جامعه علمی کشور، دوستان و همکاران به ویژه خانواده محترم ایشان صمیمانه تسلیت عرض می نمایم و از خداوند متعال برای آن مرحوم غفران و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان ارجمند صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارم.

محمد جلالی

دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران


نظر شما :