با ابلاغ دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی توسط ریاست محترم قوه قضاییه:

بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و توانمندی نهادهای مردمی در قوه قضاییه

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۱ کمیسیون انجمن های علمی اخبار
تعداد بازدید:۱۸۲
دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضاییه تهیه و پس از تصویب رییس قوه قضاییه ابلاغ شد.

دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضاییه مشتمل بر ۵ فصل، ۵۴ ماده و ۱۸ تبصره در تاریخ 1398/6/12 تهیه و با امضاء آیت الله رئیسی، ریاست محترم قوه قضاییه،به کلیه سازمان‌های ذی‌صلاح ابلاغ شده است.

در پی ابلاغ این دستورالعمل، دبیر کمیسیون انجمن های علمی ایران با ارسال نامه ای به کلیه انجمن های علمی، از کلیه انجمن‌های پیشرو دعوت نمود که ضمن مطالعه دستورالعمل مذکور، برنامه‌ها و طرح‌های خود را به دبیرخانه کمیسیون ارائه تا از این طریق زمینه همکاری با این نهادها فراهم گردد.

 

متن نامه دکتر محمد جلالی بدین شرح است:

روسای محترم انجمن های علمی ایران

با سلام

 

همانطور که مستحضرید کمیسیون انجمن‌های علمی ایران معرفی توانمندی‌های انجمن‌های علمی به نهادهای دولتی و حاکمیتی را همواره در دستور کار خود دارد. با توجه به درخشش انجمن‌های علمی در ارائه نظرات کارشناسانه در حوزه‌های مختلف، تعاملات سازنده کمیسیون انجمن‌های علمی ایران و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و همچنین رویکرد نوین قوه قضاییه در استفاده از ظرفیت نهادهای مردم نهاد، خوشبختانه این قوه بهره‌مندی از ظرفیت‌های انجمن‌های علمی را دستور کار خود قرار داده است.

در این راستا، این قوه اخیرا «دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل مردمی با قوه قضاییه» مشتمل بر ۵ فصل، ۵۴ ماده و ۱۸ تبصره در تاریخ 12/6/1398 تهیه و با امضاء عالی‌ترین مقام این قوه، به کلیه سازمان‌های ذی‌صلاح ابلاغ نموده است. این دستورالعمل با هدف توجه نظام‌مند، پایدار و دانش‌بنیان به ظرفیت‌ها و توانمندی نهادهای مردمی برای مشارکت در زمینه‌های سیاست‌گذاری قضایی، پیشگیری از وقوع جرم، حمایت از بزه‌دیدگان، میانجیگری و صلح و سازش، نظارت بر اجرای قوانین، رسیدگی و بازاجتماعی شدن متهمان و مجرمان، با عنایت به تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر مردمی بودن برنامه‌های تحولی قوه قضاییه و نظر به اصول قانون اساسی خصوصاً اصول سوم و هشتم، و اهمیت مشارکت مردم و ظرفیت گسترده نهادهای مردمی و در اجرای اصل یکصد و پنجاه و ششم قانون اساسی و قوانین و مقررات تنظیم شده است.

کمیسیون انجمن‌های علمی ایران از کلیه انجمن‌های پیشرو دعوت بعمل می‌آورد که ضمن مطالعه دستورالعمل مذکور، برنامه‌ها و طرح‌های خود را به دبیرخانه کمیسیون ارائه تا از این طریق زمینه همکاری با این نهادها فراهم گردد.

 

محمد جلالی

دبیرکمیسیون انجمن‌های علمی ایران

 

برای مشاهده اصل نامه اینجا را کلیک کنید.


نظر شما :