در راستای مبارزه با کرونا توسط انجمن مطالعات خانواده صورت گرفت:

اجرای طرح پویان با هدف افزایش تاب آوری اجتماعی خانواده ها

تعداد بازدید:۷۲۶
طرح پویان به عنوان طرحی در راستای خانواده درمانی از طریق واتساپ و اپلیکیشن‌های موجود سه بُعد سلامت روان، سلامت جسم از نوع مزاج و سلامت معنوی فارغ از سلامت مذهبی خانواده‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد که با انجام مشاوره‌های ۳۰ دقیقه‌ای به خانواده‌ها، راهکارهای لازم را جهت مدیریت مشکلات در شرایط قرنطینگی ارائه می‌کند.
اجرای طرح پویان با هدف افزایش تاب آوری اجتماعی خانواده ها

رئیس انجمن مطالعات خانواده با اشاره به الزامات اجرای این طرح در کشور، بیان کرد: با شیوع ویروس کرونا حدود ۳۰۰ نفر از روانشناسان در سراسر کشور اعم از اعضای انجمن و تعدادی روانشناس داوطلب درصدد رفع مشکلات برخی از خانواده‌ها برآمدند که نخستین موضوع مورد بررسی چگونگی غلبه بر ترس و اضطراب خانواده ها ناشی از ابتلا به ویروس کرونا بود که به دلیل غیرمنتظره بودن و عدم آگاهی در نحوه مقابله با این بیماری به شدت بر جامعه حاکم بود.

حجت‌الاسلام ناصری‌پور افزود: موضوع دیگری که بسیاری از خانواده‌ها را در وهله دوم متأثر ساخت، اختلالات روانی و وسواس‌هایی بود که سبب کاهش تاب‌آوری مردم شد و پس از آن بحران اختلالات خانوادگی به وجود آمد که با گذشت حدود ۲۰ روز از شرایط قرنطینگی، متأسفانه حواشی بسیاری را به همراه داشته و بسیاری از خانواده را متوجه آسیب‌های خانوادگی مترتب بر روابطشان می‌کرد.

وی با اشاره به کاهش تاب‌آوری خانواده‌ها در شرایط بحرانی شیوع ویروس کرونا، تصریح کرد: عدم برنامه‌ریزی مناسب صدا و سیما در پخش برنامه‌های سرگرم‌کننده در کنار فقدان آموزش‌های لازم که شرایط بسیار سختی را در دوران پس از کرونا پیش روی قرار می‌داد، ما را واداشت تا با اجرای طرح پویان، ضمن افزایش تاب‌آوری خانواده‌ها در برطرف کردن مشکلات، نسبت به توانمندسازی خانواده در مدیریت معضلات و چالش‌های آن‌ها قدم برداریم.

رئیس انجمن مطالعات خانواده ادامه داد: طرح پویان به عنوان طرحی در راستای خانواده درمانی از طریق واتساپ و اپلیکیشن‌های موجود سه بُعد سلامت روان، سلامت جسم از نوع مزاج و سلامت معنوی فارغ از سلامت مذهبی خانواده‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد که با انجام مشاوره‌های ۳۰ دقیقه‌ای به خانواده‌ها، راهکارهای لازم را جهت مدیریت مشکلات در شرایط قرنطینگی ارائه می‌کند.

ناصری‌پور به نحوه اجرای این طرح اشاره و بیان کرد: این طرح از روز ۲۳ فروردین‌ماه، به مدت ۳۲ روز آغاز خواهد شد. این طرح در ابتدای کار با درخواست حدود ۳۰۰ خانواده مواجه شد.

وی با اشاره به ظرفیت پاسخگویی مجریان طرح پویان در پیشگیری و آرام‌سازی روابط ملتهب خانوادگی در فضای شیوع ویروس کرونا، افزود: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته حدود ۱۰ درصد خانواده‌ها در شهرهای کوچک، ۳۵ درصد در شهرهای متوسط و حدود ۴۵ درصد در شهرهای بزرگ درگیر مشکلات ناشی از بیماری کرونا شده‌اند که به نظر می‌رسد طرح پویان پاسخگوی حداکثر پنج درصد این جمعیت باشد.

رئیس انجمن مطالعات خانواده ادامه داد: هدف عمده از اجرای این طرح آموزش مهارت برخورد و مواجهه با مشکلات به خانواده‌ها و نحوه سخن گفتن و مدیریت رفتار است، لذا می‌توان گفت که بیشترین تمرکز روانشناسان در این طرح در نقش اورژانس اجتماعی، ایجاد مهارت کلامی در شرایط اضطرار است.

حجت‌الاسلام ناصری‌پور در پایان با اشاره به شاخص مهم طرح پویان نسبت با دیگر طرح‌ها، تصریح کرد: شاخص مهم این طرح خانواده محور بودن است که اولویت نخست ارائه راهکارهای مشاوره‌ای مربوط به خانواده‌هاست؛ چرا که متأسفانه در شرایط ویروس کرونا شاهد نوعی بی‌اعتمادی در برخی خانواده‌ها هستیم که می‌توان با مهارت‌افزایی و توانمندسازی آنها از بروز مشکلات حاد جلوگیری کرد.

 

منبع خبر: ایکنا


نظر شما :