تلاش برای رفع تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی

تعداد بازدید:۲۵۵
انجمن جامعه شناسی ایران در نامه‌ای که برای انجمن بین‌المللی جامعه‌شناسی، انجمن جامعه‌شناسی اروپا، انجمن جامعه‌شناسی امریکا و انجمن مطالعات خاورمیانه ارسال کرده است، نگرانی خود را از ادامه تحریم‌های تحمیلی توسط دولت امریکا بر ایران و تشدید آن‌ها اعلام کرده و از آنها خواسته که در این دوره بحرانی ناشی از پاندمی جهانی کووید-۱۹، با این انجمن هم صدا شوند و خواستار کاهش تحریم‌ها باشند.

این نامه که در تاریخ 18 فروردین 1399 ( 6 آوریل 2020) با امضای رئیس انجمن جامعه شناسی ایران برای روسای 4 انجمن ارسال شده است، به اثر ترکیبی مخرب تحریم ها و شیوع کرونا بر اقتصاد ایران و زندگی مردم به ویژه طبقات پایین جامعه مطرح شده و پی آمدهای این وضعیت برای کاهش سرمایه گذاری در بهداشت و آموزش عالی و نیز آثار منفی آن بر رشد علوم اجتماعی به اختصار بیان شده است.

در بخشی از این نامه اذعان شده است که پاندمی که جامعه ایرانی را فرا گرفته است همراه با تشدید تحریم ها، اقتصاد ایران با رکود عمیقی روبرو کرده است که زندگی ۸۰ میلیون ایرانی به مخاطره می اندازد. حریم‌های اقتصادی بر همه اثر می‌گذارند اما آثار آن بر افراد دارای درآمدهای پایین به مراتب بیشتر است، زیرا در مواجهه با تهدیدهای معیشتی، آن‌ها را وادار می‌کند که در بحران سلامت عمومی به کار در شرایط غیرایمن ادامه دهند.

در ادامه این نامه، انجمن جامعه شناسی ایران به تشریح اثرات هم‌افزای تحریم‌ها و شیوع ویروس کووید-۱۹ بر حرفه جامعه‌شناسی پرداخته است: «به خاطر کمبود منابع اقتصادی، آموزش دانشگاهی هم درست مثل زیرساخت‌های بهداشتی کشور با مشکلاتی مواجه شده است. ادامه این شرایط به کاهش شدید در بودجه و سرمایه آموزش عالی خواهد انجامید و در مقایسه با سایر حوزه‌های آموزشی و پژوهشی، که برای اقتصاد کشور ضروری دانسته می‌شوند، علوم اجتماعی بیشتر آسیب‌ها خواهد دید. باید افزود که این بخش به پژوهشگران، استادان و کارشناسان نیمه‌وقت و پاره‌وقت وابستگی زیادی دارد و آنها اولین کسانی خواهند بود که در شرایط کمبود بودجه و سرمایه در بخش آموزش و پژوهش کنار گذاشته خواهند شد.

 علاوه بر این،در شرایطی که تفکر انتقادی اجتماعی یکی از ضرورت‌های پرداختن به چالش‌های سیاسی و اجتماعی است، کمبود منابع مالی ناشی از بحران اقتصادی و بحران کووید-۱۹ باعث وقفه در ارائه آموزش با کیفیت می شود. این پاندمی اکنون باعث تعطیلی دانشگاه‌ها شده و آموزش از طریق فضاهای مجازی را ضروری ساخته است، اما دانشگاه‌ها و دانشجویان آمادگی لازم را ندارند و زیرساخت‌های لازم برای تأمین فضاهای جدید به منظور ارائه تجربه معنادار آموزش به دانشجویان ضعیف است. با آن که به خاطر این چالش‌ها همه دانشگاه‌ها آسیب‌هایی می بینند، دانشگاه‌های شهرهای کوچک بیشترین آسیب را خواهند دید. با کوچک شدن فضاهای بحث و نقدی که جامعه‌شناسان ایرانی با تلاش و زحمت برپا و حفظ کرده اند، دسترسی نسل جدید دانشجویان به این فضاها محدودتر خواهند شد. به این ترتیب، بخش جامعه‌شناسی دانشگاه و جامعه ایران از این بابت خسارت های جبران ناپذیری می‌بیند.»

در پایان انجمن جامعه‌شناسی ایران تحریم‌ها را، به خصوص در شرایط بحران ناشی از شیوع کرونا دیلیلی برای کاهش توان و اثربخشی انتقادی و سازنده در سطح جامعه معرفی کرده و ابزار کرده:« امروز بیش از هر زمان دیگری ما به همبستگی انسانی و کنش هماهنگ نیاز داریم. هر چه جهان پیوسته تر می شود، مشکلات ما هم بیشتر به هم پیوند می خورد، و همکاری جهانی ما برای پرداختن به آن‌ها ضرورت بیشتری پیدا می‌کند. انجمن جامعه‌شناسی ایران به عنوان یکی از بهره‌مندان از میراث مشترک تاریخی جامعه‌شناسی و یکی از وارثان دغدغه اصلی این علم نسبت به صلح، عدالت و رفاه انسانی، امیدوار است در تلاش خود برای کاهش دشواری‌های موجود و حفظ نقش اثربخش اجتماع علمی جامعه شناسان در مقابله با این مسائل، از حمایت همکاران بین المللی خود برای لغو تحریم های اقتصادی برخوردار باشد».

در پی ارسال نامه انجمن جامعه شناسی ایران به انجمن های جامعه شناسی بین المللی، اروپا و آمریکا و درخواست از آنها برای موضع گیری علیه تحریم‌های اقتصادی دولت آمریکا در شرایط بحران کرونا که فشار مضاعفی بر اقتصاد ایران و مردم این کشور وارد می‌کند، روسای انجمن بین المللی جامعه شناسی و انجمن جامعه شناسی اروپا به این نامه واکنش مثبت نشان داده اند:

دکتر ساری حنفی رئیس انجمن بین المللی جامعه شناسی در پیامی به دکتر سیدحسین سراج زاده رئیس انجمن جامعه شناسی ایران ابراز داشته، "در وضعیت این پاندمی جهانی و در این زمانه تیره و تار، من به فکر شما و همه مردم ایران هستم. ما در انجمن بین المللی جامعه شناسی در حال آماده کردن بیانیه ای بر علیه همه تحریم های اقتصادی هستیم و امیدوارم به زودی شما خبرش را از ما بشنوید. کمیته  فرعی حقوق بشر ما سخت مشغول کار روی این بیانیه است".

همچنین خانم مارتا سولر رئیس انجمن جامعه شناسی اروپا در پاسخ به رئیس انجمن جامعه شناسی ایران نوشت، "ما امیدواریم که شما در این زمانه سخت سلامت باشید. انجمن جامعه شناسی اروپا از اینکه حقوق  بشر همه جا رعایت شود حمایت می کند، و برای موضع گیری درخصوص هر نوع تحریم در دوره پاندمی کار خواهد کرد؛ در این دوره ما بیش از هر وقت دیگری به همبستگی جهانی نیاز داریم."

مایکل بورووی هم که ریاست انجمن جامعه شناسی آمریکا و انجمن جامعه شناسی بین المللی را در سابقه حرفه ای خود دارد و در زمان ریاستش بر انجمن بین المللی جامعه شناسی، به دعوت انجمن جامعه شناسی ایران 2 بار به ایران سفر کرده بود، در پیام خود با ستایش از نامه انجمن جامعه شناسی ایران، اظهار امیدواری کرده است که این انجمن ها بیانیه هایی در حمایت از خواسته انجمن جامعه شناسی ایران صادر کنند.


نظر شما :