برگزاری نشست تخصصی چالش ها و راهکارهای گسترش تعاملات بین المللی انجمن‌های علمی

تعداد بازدید:۳۶۵
نشست تخصصی چالش ها و راهکارهای گسترش تعاملات بین المللی انجمن‌های علمی روز شنبه ۹۸/۱۱/۲۶، با حضور دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی، محمد جلالی، دبیر کمیسیون انجمن های علمی ایران و جمعی از اعضاء هیات مدیره انجمن‌های علمی ایران در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد.
برگزاری نشست تخصصی چالش ها و راهکارهای گسترش تعاملات بین المللی انجمن‌های علمی

نشست تخصصی چالش‌ها و راهکارهای گسترش تعاملات بین‌المللی انجمن‌های علمی روز شنبه 26/۱۱/98، با حضور دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی، محمد جلالی، دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران و جمعی از اعضاء هیات مدیره انجمن‌های علمی ایران در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد که با استقبال خوب انجمن‌های فعال در حوزه بین‌الملل و انجمن‌های علاقمند به فعالیت در حوزه بین‌الملل مواجه شد.

در ابتدای جلسه جناب آقای دکتر جلالی دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران بر اهمیت فعالیت بین‌المللی و دیده شدن فعالیت انجمن‌ها در زمینه بین‌الملل تاکید کردند. ایشان با اشاره به اینکه بدون تعاملات بین‌المللی امکان پیشرفت علمی وجود ندارد، اظهار داشت: گردش علم به معنای، ارتباطات بین‌المللی است؛ تاکید وزارت علوم نیز بر روی همین گردش علم است. رویکرد وزارتخانه در این دوره، اهمیت این مناسبات را بالا برده است. ظرفیت بزرگی در جامعه وجود دارد که مغفول مانده، البته قدم‌هایی برداشته شده اما آن چنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته افزود: امروز حدود ۴۰۰ انجمن علمی ثبت شده در وزارت علوم داریم؛ این آمار بدون درنظر گرفتن انجمن‌هایی است که زیرنظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت می‌کنند.

در ادامه ایشان گزارشی از فعالیت‌های بین‌المللی انجمن‌های علمی در سال ۹۷ از جمله برگزاری و مشارکت در برگزاری 328 همایش علمی، 280 سخنرانی علمی، 67 کارگاه‌ آموزشی، چاپ و مشارکت در چاپ 60 نشریه خارجی، انعقاد 45 تفاهم نامه بین‌المللی، 54 مورد همکاری در پروژه‌های بین‌المللی و 1601 عضو حقیقی خارج از کشور ارائه نمودند. این انجمن‌ها ظرفیت بالایی به خصوص در شرایط تحریم‌های ظالمانه دارند چراکه نهادهایی مردمی هستند.

در ادامه آقای دکتر کوهیان معاون محترم همکاری‌های علمی و سازمانهای تخصصی مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی گزارشی از سیاستگذاری و برنامه‌های راهبردی و امور اجرایی مرکز ارائه نمودند. ایشان کشورهای عراق، افغانستان، سوریه، لبنان، یمن و کشورهای مسلمان همسایه را کشورهای هدف در حوزه توسعه و کشورهای آلمان، اتریش، ایتالیا، روسیه، چین، ژاپن، کره، فرانسه و اتحادیه اروپا را کشورهای هدف در حوزه راهبردی نام بردند.

آقای دکتر کوهیان برنامه‌های راهبردی مرکز را همکاری با اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان، ایجاد مراجع ملی همکاری‌های علمی بین‌المللی با کشورها، همکاری با ایرانیان مقیم خارج از کشور و توسعه زبان و ادبیات فارسی در دنیا عنوان کردند.

ایشان همچنین برنامه های اجرایی مرکز را دریافت ویزا برای اعضای هیات علمی، محققان و نخبگان علمی خارجی؛ دریافت مجوز برای اعضای هیات علمی داخلی جهت حضور در نشست‌ها، سمینارها، فرصت مطالعاتی؛ مجوز خروج اعضای هیات علمی سرباز؛  صدور نامه اعتبار دانشگاه، نظام نمره دهی؛ گواهی عدم منع ادامه تحصیل متقاضیان ایرانی وتائید مدارک برای ترجمه؛ تائید تفاهم نامه‌های مابین دانشگاهی؛ صدور نامه‌های ارزی؛ صدور نامه‌های دریافت ویزا به سفارتخانه‌ها ؛ تهیه نامه‌های انگلیسی برای اعضای هیات علمی بخصوص برای فرصت مطالعاتی و تائید مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی بیان کردند.

ایشان در پایان عنوان داشتند که می‌توانند از حضور نمایندگانی از انجمن‌های علمی در جلسات هماهنگی دفتر همکاری‌ها استفاده نمود همچنین در خصوص تکمیل بانک اطلاعاتی ایرانیان خارج از کشور انجمن‌ها می توانند همکاری نمایند.

بعد از آن جناب آقای دکتر قائمی نماینده انجمن آزمون‌های غیر مخرب گزارشی در خصوص فعالیت‌های بین‌المللی انجمن ارائه نمودند و چالش‌های موجود را مطرح کردند.

سپس خانم دکتر رویا سلطانی نماینده انجمن مهندسی صنایع گزارشی در خصوص فعالیتهای انجمن در حوزه بین‌الملل و چالش‌ها مطرح نمودند. ایشان عمده چالشها را تاثیر تنش‌های سیاسی و تحریم‌های بین‌المللی بر کاهش تعاملات بین‌المللی، مشکلات صدور روادید (ویزا)، فرصت مطالعاتی و توجیه نبودن رایزن‌های علمی عنوان کردند. همچنین به عنوان راهکار می‌توان به افزایش تعامل با انجمن‌های مطرح بین‌المللی مرتبط؛ برگزاری جلسات مشترک با انجمن‌های فوق به صورت آنلاین و غیرآنلاین در صورت امکان (دعوت از هیات رییسه انجمن‌ها)؛ هماهنگی برای تبادل استاد با دانشگاه‌های مربوطه از طریق انجمن‌های مربوطه؛ توسعه فرهنگ کار بین‌الملل و تشکیل کمیته بین‌الملل در دانشگاه‌ها؛ انتخاب دانشگاه‌ها به صورت دوره ای به عنوان مسئول برگزاری یک رویداد بین‌المللی (مسابقه انتخاب رساله، مسابقه دفاع سه دقیقه ای، انتخاب کتاب، رویداد استارتاپی و...)؛ ارتباط با دانش آموختگان و اساتید برجسته ایرانی حوزه تخصصی مرتبط در خارج از کشور و فراهم نمودن امکان حضور آنها در مناسبت‌های مختلف داخلی؛ برگزاری دوره‌های آموزشی، سمینار، کنفرانس، و پروژه‌های تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌ها، انجمن‌ها و نهادهای بین‌المللی مرتبط؛ کمک به اعضای انجمن در شناسایی، ارتباط، و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی جهت ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی اشاره کرد.

سخنران سوم از انجمن‌ها جناب آقای دکتر دادگر رئیس محترم انجمن ماهیان زینتی بودند که توضیحاتی درخصوص کارگاه‌های بین‌المللی برگزار شده توسط انجمن با همکاری افراد خارج از کشور ارائه فرمودند و چالش‌های موجود را مشکلات ارزی انجمن‌ها مطرح کردند و خواهان اختصاص سهمیه ارزی به انجمن‌ها برای پرداخت هزینه دستمزد اساتید، تهیه بلیط هواپیما و ... شدند. ایشان همچنان خواستار پاسخ صریح و شفاف دفتر همکاری‌ها در خصوص تایید اعتبار کنفرانس‌هایی که با مشارکت انجمن در خارج از کشور برگزار می‌شود، شدند.

پس از آن سرکار خانم دانشخواه نماینده انجمن مدیریت فناوری و نوآوری توضیحاتی در مورد فعالیت بین‌المللی انجمن مطرح کردند و چالش‌ها را در خصوص مشکلاتی که در این انجمن با آنها مواجه است ازجمله انتقال پول پروژه‌های بین‌المللی، مشکل درخواست ویزای خارج از پاسپورت برای افراد خارج از کشور و هزینه زیاد دعوت از اساتید برجسته بین‌المللی مطرح نمودند.

جناب آقای دکتر اعوانی رئیس انجمن حکمت و فلسفه توضیحاتی در خصوص فعالیت بین‌المللی انجمن مطرح و مشکلات مالی را علت عدم ادامه فعالیت‌های بین‌المللی انجمن‌ها عنوان نمودند.

دکتر سالار آملی در این نشست با تبریک ولادت حضرت زهرا (س) و روز زن گفت: وزارت علوم سه سیاست کلان را در پیش گرفته است؛ نخست رفع نیاز جامعه در زمینه‌های سیاست، فرهنگ، صنعت و غیره، دوم مسئله فنی و حرفه‌ای و سوم موضوع بین‌المللی‌سازی است.

وی با بیان اینکه امروزه در پروسه‌های کوتاه مدت تغییرات شدید جدید جهانی را پیش رو داریم و پارادایم‌ها به سرعت تغییر می‌کنند، تصریح کرد: آینده حرکت‌های بین‌المللی خطی نبوده بلکه ماتریسی و چند وجهی خواهد بود. مسائل اقتصادی، ورزشی و… بر اساس قوانین بین‌المللی پیش می رود. این موارد نشانگر تغییر پارادایم بین‌المللی است. قوانین بین‌المللی به مرور بر قوانین داخلی احاطه پیدا می‌کنند. خط مقدم ما جاهایی است که قوانین بین‌المللی در حال تدوین است نه جاهایی که تدوین صورت گرفته است. تغییرات عمده جهانی را نمی‌توان مهار کرد باید درک کرد و بنابر قدرت جهت‌دهی محدود کنیم.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل افزود: وظیفه اصلی همه ما و جامعه علمی این است که در چرخه علم و فناوری بین‌المللی قرار بگیریم؛ بر اساس چرخه بین‌المللی علم، یک علم هیچگاه در یک کشور شکل نمی‌گیرد. استکبار جهانی در تلاش است که کشورهای در حال توسعه را از این چرخه کنار بگذارد. از لحاظ علمی اگر بخواهیم توسعه پیدا کنیم باید در این چرخه قرار بگیریم.

به گفته دکتر سالارآملی، در چرخه علم بین‌المللی سه گروه وجود دارند. نخست کشورهای پیشرو که جهت می‌دهند و ظرفیت‌سازی می‌کنند، دوم رهروان که فضای محدودی برای اثرگذاری دارند و سوم جاافتادگان که از چرخه دانایی کنار گذاشته شده‌اند. ما هم اکنون در رده رهروان هستیم. آمریکا تلاش دارد ما را از رده رهروان به رده جاماندگان بیاندازد.

وی خاطرنشان کرد: خط مقدم ما این است که نباید از چرخه تولید علم خارج گذاشته شویم. آموزش عالی کشور امروز دارای چهار دارایی بزرگ است. نخست نیروی انسانی توانا، دوم رشد علمی مناسب، سوم ریشه‌دار بودن علم آموزی در ایران و چهارم اینکه فساد در این بخش بسیار کمتر از سایر بخش‌ها است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل افزود: پتانسیل آن را داریم که در رده رهروان قرار داشته و حتی در مواردی پیش‌رو باشیم. در پارادایم های جدید جهانی که چرخه‌های دانش به شدت در حال شکل‌گیری است، باید انجمن‌های علمی ورود کنند و راه‌حل‌هایی برای عبور از تله تحریمی ارائه کنند.

سرکار خانم دکتر کولایی رئیس انجمن مطالعات منطقه‌ای گفتند که بحث دیپلماسی علمی به ما کمک می‌کند. نظام بین‌الملل قواعد خاص خودش را دارد و نتیجه پژوهش کتاب دیپلماسی علمی که توسط انجمن تدوین شده برای مرکز همکاری‌ها مفید باشد.

سرکار خانم دکتر صائمیان نماینده انجمن مدیریت اظهار داشتند که بارها تأکید شده که انجمن‌های علمی می‌توانند در دیپلماسی علمی شرکت کنند. ما چه الگویی می‌توانیم در اختیار انجمن‌ها قرار دهیم؟ ایشان پیشنهاد تشکیل کمیته بین‌المللی تخصصی انجمن‌های علمی در وزارت علوم را با حضور انجمن‌های فعال دادند.

پس از آن جناب آقای دکتر آهنگری نماینده انجمن هوای پاک اظهار داشتند که در کنار مجموعه آقای دکتر سالاری و مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی وجود دارد که درک درستی از روابط بین‌الملل ندارند و این خود یک چالش بزرگ محسوب می‌شود.

جناب آقای دکتر قره یاضی رئیس انجمن ایمنی زیستی مطرح کردند که انجمن‌ها بسیار نقش آفرین و فعال هستند و در کشور شاید می‌شود گفت که نگاه منفی به انجمن‌ها وجود دارد. دیپلماسی علمی مبتنی بر انجمن‌های علمی بسیار مهم است چون وابستگی دولتی ندارند ولی مهم ترین مسئله مفاهمه با دستگاه‌های امنیتی و توجیه کردن آنها در خصوص مهمانان خارجی انجمن‌ها می‌باشد و انجمن‌ها صرف مسئله علمی است که مهمان دعوت می‌کنند و بررسی سوابق اطلاعاتی ایشان در صلاحیت انجمن نمی‌باشد.

پس از آن آقای دکتر جلالی عنوان کردند که در واقع باید دید که انجمن‌ها در رویکرد بین‌المللی وزارت علوم کجا هستند.

در ادامه دکتر سالار آملی فرمودند که باید برای همکاری‌ها مسیر مشخص شود و جلساتی باید با حضور آقایان دکتر کوهیان و دکتر جلالی گذاشته شود. انجمن‌ها در شرایط تحریم بسیار می‌توانند می‌توانند کمک‌های بسیاری به آموزش عالی کنند.

وی در پایان تصریح کرد: درباره مسیر آینده امیدوارم این جلسات تکرار شود. انجمن‌ها در حال حاضر در 6 حوزه می‌توانند همکاری کنند. 1- در سراسر کشور مراجع ملی وجود دارد. باید ساز و کار همکاری انجمن‌ها با این مراجع فراهم شود. 2- از دیگر زمینه‌هایی که انجمن‌ها می‌توانند ورود کنند در بخش تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی است. باید آقای دکتر کوهیان بررسی کنند که چگونه می‌توان یک بند به این تفاهم نامه‌ها درخصوص NGO‌ها اضافه نمود. 3- اتحادیه انجمن‌های علمی داخلی و خارجی موضوع دیگری است که انجمن‌ها می توانند به آن ورود کنند. وزارت علوم نمی‌تواند وارد این حوزه شود و باید انجمن‌ها دنبال آن باشند. 4- وزارت علوم سامانه‌ای به زبان انگلیسی دارد که در سطح جهان منتشر می‌شود و بازدیدکننده‌های بالایی نیز دارد. درباره انجمن‌ها می‌توانیم اخباری در این سامانه داشته باشیم با چارچوبی که آقای دکتر کوهیان مشخص می‌کنند. 5- صدور مجوز ویزا را با دید مثبت نگاه می‌کنیم. با اقدام از طریق دفتر همکاری‌ها می‌توان جلوی مشکلات بعدی را گرفت. 6- در خصوص حق عضویت‌ها انتقال ارز از طریق رایزن‌های علمی، آقایان دکتر کوهیان و دکتر جلالی بررسی های لازم را انجام دهند و چهارچوبی در این خصوص تهیه شود.

خانم جعفرخانی کرمانی نماینده انجمن گل و گیاهان زینتی یکی از چالش‌های انجمن را حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی جهت برقراری ارتباط بین صنعت گل و گیاهان زینتی در خارج و داخل کشور و انتقال دانش‌های فنی مرتبط عنوان کردند.

سرکار خانم دکتر مصفا رئیس محترم انجمن سازمان ملل متحد بر نقش مهم سازمان ملل متحد در هنجارهای بین‌المللی و تاثیر گذاری انجمن‌های علمی از طریق شرکت در اجلاس‌های سازمان ملل تأکید کردند و از انجمن‌های مرتبط برای همکاری دعوت به عمل آوردند.

جناب آقای دکتر قلی نیا نماینده شورای انجمن‌های علمی فرمودند که مشکل تعاملات بین‌المللی انجمن‌ها فرادستگاهی است. در وزارت امور خارجه رایزنی‌های علمی توجیه نیستند. نهادهای امنیتی، نهاد انتظامی، قضایی، وزارت کشور توجیه نیست. باید دستگاه‌ها را حساس کرده و مأموریت دهی کرد. انجمن‌ها در بحث ارتباط تخصصی مشکلی ندارند و در بحث دیپلماسی علمی به عنوان زیرمجموعه دیپلماسی علمی مشکل دارند. انجمن‌ها را باید به عنوان ساختارهای مستقل بپذیرند.

جناب آقای دکتر میرکوشش نماینده انجمن مطالعات صلح تصریح کردند که مرجع رسیدگی به ورود و خروج اتباع خارجی در حوزه علمی مشخص نیست. مرجع ورود و خروج باید خود وزارت علوم باشد.

آقای دکتر گوشه نماینده انجمن علوم و فناوری‌های شیمیایی بر مشکلات مالی انجمن‌ها تاکید داشتند و فرمودند که با تشکیل کمیته‌ای که خانم دکتر صائمیان گفتند و دریافت پروژه از خارج از کشور می توان این مشکلات را مرتفع کرد.

دکتر طهماسبی رئیس انجمن زنبور عسل در خصوص برگزاری کنگره بین‌المللی و این که نتوانستند از سازمانی در این خصوص کمک بگیرند صحبت فرمودند.

خانم دکتر فاضلی پور نماینده انجمن تاریخ پیشنهاد دادند که کمیته‌ای از انجمن‌های علوم انسانی تشکیل شود تا انجمن‌های این حوزه از فعالیت‌های بین‌المللی یکدیگر مطلع شوند.

خانم دکتر نعمت زاده نماینده انجمن زبان‌شناسی بر حضور مهمانان بین‌المللی یک انجمن در انجمن‌های مرتبط و تهیه یک بانک اطلاعاتی از مهمانان انجمن‌ها قبل از حضور در انجمن تأکید کردند.

آقای دکتر الهی نماینده انجمن علوم امینی و رئیس اتحادیه انجمن‌های علمی زیرساخت، پیشگیری و ایمنی ایران درخصوص مشکل انجمن در ایجاد شعبه بین‌المللی، ارز، ویزا و عوارض خروج از کشور و توجیه نبودن رایزن‌های علمی صحبت کردند.

سرکار خانم دکتر قنبری نماینده انجمن زبان و ادبیات فارسی درخصوص مشکلات انجمن از جمله فقدان انجمن مشابه در خارج از کشور، عدم ارتباط با صنعت به علت حوزه کاری انجمن، عدم توانایی در پشتیبانی شعبه و عدم توانایی برگزاری دوره‌های خارج از کشور توسط استادان زبان و ادبیات فارسی به دلیل مشکلات مالی انجمن‌ صحبت کردند.

دکتر محمد‌رضا پناه نماینده انجمن اتحادیه علوم گیاه‌پزشکی پیشنهاد تهیه کارت اعتباری ارزی برای انجمن‌های دارای رتبه A و B را دادند.

 

 

 

کلید واژه ها: بین الملل انجمن‌های علمی کمیسیون انجمن های علمی ایران اقدامات کمیسیون


نظر شما :