دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران در بزرگداشت روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه تأکید کرد:

انجمن‌های علمی بستری جهت ترویج علم در میان مردم و مسئولین

تعداد بازدید:۷۹۷
دکتر محمد جلالی، دبیر کمیسیون انجمن های علمی ایران در برنامه بزرگداشت روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه ضمن اشاره به حضور انجمن های علمی ایران در مراکز سیاست‌گذاری در کشور، اذعان داشت: امروز این گروه از نخبگان، سیاست‌گذاری مبتنی بر علم را در جامعه تحقق بخشیدند.

دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران در برنامه بزرگداشت روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه که روز یکشنبه 98/8/19 در محل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، علم را موثرترین پاسخ به چالش‌های بشری نظیر تغییر اقلیم و تخریب محیط زیست نامید.

دکتر محمد جلالی، علم به منزله تیغ دو لبه‌ای برشمرد که تا امروز عده‌ای آن را جهت منافع شخصی و مغایر با منافع حداکثری بکارگرفته‌اند. ایشان اذعان داشت که نامگذاری روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه فرصتی است تا در چنین روزی اولا به خود و بعد به مردم یادآوری شویم که افزایش آگاهی‌های عمومی درباره اهمیت علم و دانش می‌تواند انسان را به سمت خواستگاه اصلی آن که صلح و توسعه است پیش خواهد برد.

وی در ادامه به طرح این سئوال پرداخت که چه میزان از تولیدات علمی کشور هدفمند و در راستای حل چالش‌ها و توسعه کشور تولید می‌شود؟ وی اذعان کرد که ما امروز نیازمند آنیم تا چرخه حیات علم را از تولید تا تصمیم گیری اثربخش تکمیل کنیم و اولا بر اساس نیاز و چالش موجود به تولید علم بپردازیم و همچنین تصمیم‌گیری و استفاده از علم را در جامعه گسترش دهیم.

ایشان در ادامه ضمن تاکید بر نقش انجمن‌های علمی ایران در تکمیل این چرخه افزود: انجمن‌های علمی در طی یک سال گذشته یک گام در جهت تکمیل این چرخه حیات برداشته‌اند و در کنار تمرکز بر مرجعیت علمی خود، با حضور در عرصه‌های مختلف نظیر شورای عالی عتف، تعدادی از کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی، کارگروه سازگاری با تحولات محیط زیست گامی در جهت استفاده و سیاستگذاری مبتنی بر علم را تحقق بخشیدند.

وی گفت: امسال از میان 380 انجمن علمی تحت نظارت و هدایت کمیسیون انجمن‌های علمی کشور، بیش از 120 انجمن در رتبه الف و ب در رشته های مختلف مشغول به فعالیت هستند. این انجمن‌ها با بکارگیری از ظرفیت بی‌نظیر خود که متشکل از متخصصین، اساتید و پژوهشگران دانشگاهی، مدیران اجرایی، فعالان صنعت و دانشجویان زمینه ساز رشد علم در بستر جامعه، ارتقای سطح آگاهی مردم، و برقراری پیوند میان نظام سیاستگذاری و تصمیم گیری با محوریت علم را فراهم می‌کنند.

وی در پایان گفت: امروز از این تربیون استفاده نموده و از نهادها و مراکز مختلف دعوت می‌کنم که از ظرفیت و توانمندی انجمن‌های علمی در حوزه ترویج علم غافل نشوند. انجمن‌های علمی بعنوان بدنه علم محور جامعه امکان ایجاد باور علمی در میان اقشار مختلف مردم را دارند.

کلید واژه ها: کمیسیون انجمن‌های علمی انجمن‌های علمی ترویج علم وزارت عتف


نظر شما :