ایجاد سازوکار حضور نمایندگان انجمن‌های علمی ایران در کارگروه‌های تخصصی سازگاری با تحولات محیط زیست

تعداد بازدید:۳۹۳
کمیسیون انجمن‌های علمی ایران پس رایزنی با سازمان محیط زیست، امکان معرفی و حضور نمایندگان انجمن‌های علمی فعال در کارگروه‌های تخصصی سازگاری با تحولات محیط زیست را فراهم نمود.

در راستای بهره‌مندی از توانمندی انجمن‌های علمی ایران در مجامع علمی و اثرگذار، کمیسیون انجمن‌های علمی ایران پس رایزنی با سازمان حفاظت از محیط زیست، امکان حضور انجمن‌های فعال در 9 کارگروه‌های تخصصی سازگاری با تحولات محیط زیست را به این سازمان معرفی خواهد نمود. این کارگروه ها شامل حوزه‌های موضوعی زیر هستند:

  1. کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی، محور: مقابله با کم‌آبی
  2. کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا، محور: کاهش آلودگی هوا
  3. کمیته راهبری ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران، محور: حفاظت تالاب‏ها و دریاها
  4. کارگروه ملی مقابله با پدیده گرد و غبار سازمان محیط‌زیست، محور: مقابله با پدیده گرد و غبار و بیابان‌زایی
  5. کارگروه ملی مخاطرات طبیعی، محور: پیشگیری از فرونشست زمین
  6. دفتر ملی هیئت بین‌الدول تغییر اقلیم (IPCC)، محور: سازگاری با تغییر اقلیم
  7. شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری، محور:حفاظت منابع‌طبیعی، خاک و مدیریت سیلاب
  8. کارگروه ملی مدیریت پسماند، محور: مدیریت پسماندها
  9. شورای عالی شهرسازی و معماری، محور: برنامه‌ریزی منطقه‌ای (آمایش سرزمین)

لازم به ذکر است که معاون اول رییس حمهور با استناد به تصویب‌نامه مورخ 24/4/1398 ستاد فرماندهی  اقتصاد مقاومتی، وظایف و تکالیف 9 کارگروه اقتصادمقاومتی را با هدف اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در بیانیه گام دوم انقلاب و محوریت توسعه و رونق تولید در سال جاری با توجه به نامگذاری سال ۱۳۹۸ تحت عنوان سال رونق تولید به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ نموده است.

این کارگروه‌ها شامل «اصلاحات ساختاری بودجه و برقراری انضباط مالی در بخش عمومی»، «مردمی کردن اقتصاد»، «بهبود معیشت و رفاه اجتماعی»، «تقویت درونزایی و رونق تولید»، «گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی»، «سازگاری با تحولات زیست محیطی»، «پیشبرد برونگرایی اقتصاد»، «تقویت نظام تأمین مالی» و «توسعه فناوری و اقتصاد دانش بنیان» هستند.

در همین راستا، دبیر کمیسیون انجمن های علمی از کلیه انجمن های فعال (رتبه الف و ب) دعوت نمود ضمن ارائه مستندات در خصوص فعالیت های خود در هریک از کارگروه ها و محور های ذکر شده، نمانیدگان خود را در اسرع وقت به دبیرخانه کمیسیون معرفی کنند.

 


نظر شما :