بررسی و نقد آیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی توسط انجمن‌های علمی ایران

تعداد بازدید:۷۳۷
دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی با ارسال نامه‌ای از کلیه انجمن‌ها درخواست نمود که با برگزاری نشست‌های مشترک علمی، زمینه نقد و بررسی آیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی را فراهم کنند.

هیأت وزیران در جلسه روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۸/۰۵/۲۳ به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری، آیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی را تصویب کرد.

بر اساس این آیین‌نامه، تهیه، عرضه و یا واگذاری آثاری از قبیل رساله، پایان نامه، مقاله، طرح پژوهشی، کتاب، گزارش یا سایر آثار مکتوب پژوهشی - علمی و یا هنری اعم از الکترونیکی و غیرالکترونیکی توسط هر شخص به قصد انتفاع و به عنوان حرفه یا شغل - با هدف ارائه کل اثر و یا بخشی از آن توسط دیگری به عنوان اثر خود، جرم بوده و مرتکب یا مرتکبان علاوه بر واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت مشمول مجازات می‌شود.

با توجه به نقش مهم انجمن‌های علمی در خصوص تولید علم، دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی با ارسال نامه ای از کلیه انجمن‌ها درخواست نمود که با برگزاری نشست‌های مشترک علمی، زمینه نقد و بررسی و ارائه نظرات اصلاحی  این آیین‌نامه را فراهم کنند. همچنین وی در بخشی از نامه اذعان نمود که نظرات اصلاحی انجمن ها پس از ارائه مکتوب به دبیرخانه، به اداره لوایح، تدوین و تنقیح قوانین و مقررات وزارت عتف ارسال خواهد شد.

برای دسترسی به متن نامه اینجا را کلیک کنید

کلید واژه ها: فساد عتف


نظر شما :