لزوم توجه بر هم افزایی و چابکی انجمن های علمی

۰۴ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۸ کمیسیون انجمن های علمی اخبار
تعداد بازدید:۴۶۱
دبیر کمیسیون انجمن های علمی ایران در ششمین همایش ملی پیشرفت و توسعه‌‌ علمی کشور بر لزوم چابکی و هم افزایی انجمن های علمی تاکید کرد.
لزوم توجه بر هم افزایی و چابکی انجمن های علمی

‌‌‌‌‌‌‌دکتر محمد جلالی در ششمین همایش ملی پیشرفت و توسعه‌‌ علمی کشور که در دانشگاه خاتم برگزار شد، اظهار داشت: اکنون نگاه ویژه ای به انجمن‌های علمی در وزارت عتف معطوف شده است. وزارت عتف پس از برگزاری همایش پژوهش، فناوری و مسئولیت اجتماعی، ساز و کار استفاده از انجمن‌های علمی در وزارتخانه را آغاز کرده و همچنین با تدوین و تصویب آیین نامه‌های جدید، فضای کاری را برای انجمن‌ها تسهیل نموده است.

دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران با اشاره به امضاء تفاهمنامه میان ریاست کمیسیون انجمن‌های علمی و ریاست شورای انجمن‌ها گفت: کمیسیون انجمن‌های علمی هم اکنون برخی از امور انجمن‌ها را خود انجمن‌ها و شورای انجمن‌های علمی واگذار نموده است. ما هم اکنون در کمیسیون تلاش خود را جهت بسترسازی فعالیت انجمن‌ها در سطوح مختلف کشور معطوف خواهیم کرد و در مقابل از انجمن‌ها انتظار داریم با همفکری و هم افزایی، زمینه فعالیت را برای خود و سایر انجمن‌ها فراهم سازند.

دکتر محمد جلالی افزود: اکنون انتظار داریم شورای انجمن‌های علمی با تشکیل یک اطاق فکر، متشکل از نمایندگان ۳۷۰ انجمن علمی و با بکارگیری از ظرفیت‌ها و الگوهای موفق انجمن‌ها، ساز و کار نقش آفرینی تمامی انجمن‌ها را فراهم سازد.

وی با اشاره به ضرورت حضور نخبگان در تصمیم گیر‌ی های کشور افزود: از انجمن‌ها انتظار داریم که چابکی خود را حفظ کنند و بر اساس نیازها و چالش‌های کشور هدفگذاری کنند. وی با اشاره به چالش‌های کشور در حوزه‌های ملی وبین المللی تصریح کرد: نهادهای علمی و مردم نهاد ظرفیتی دارند که نهادهای حاکمیتی به سختی و با صرف هزینه‌های بسیار موفق به کسب آن خواهند شد. چابکی یکی از چالش‌های ساختار دولتی است که روند تغییر را برای همکاران شما در دولت سخت می‌کند. در مقابل انجمن‌های علمی لازم است که چابک باشند و با شناسایی فرصت‌ها و چالش‌های کشور به سیاستگذاری بپردازند.

وی از انجمن‌های علمی درخواست کرد که تشکیل و توانمند سازی شاخه‌های دانشجویی را از اولویت‌های کاری خود قرار دهند و با اشاره به ۳۸۰ شاخه دانشجویی در انجمن‌ها افزود: همچنان این سئوال مطرح می‌شود که چرا هنوز بسیاری از انجمن‌ها به لزوم سرمایه گذاری در حوزه نیروی انسانی و توانمند کردن دانشجویان نپرداخته‌اند.

وی تصریح کرد: انجمن‌های علمی فرصت کم نظیر برای توانمندسازی دانشجویان و پر کردن خلاء مهارتی نیروی‌های در حال آموزش در دانشگاه می‌باشند. من اینجا درخواست می‌کنم که از نقش جوانان در تبیین مسائل کشور غافل نشوید و نقش دانشجویان و برنامه‌های راهبردی توانمندسازی آنان را یکی از اولویت‌های خود در انجمن‌ها قرار دهید. توان و فکر جوانان به شما کمک می‌کند تا ساختار چابکی را داشته باشید.

در ادامه ایشان به ضرورت استفاده از توانمندی‌ها، تجربه‌ها و ظرفیت‌های انجمن‌های علمی اشاره کرد و گفت: هم افزایی را جدی بگیرید. ما امسال ۷۳ انجمن با رتبه A داشته‌ایم. همچنین انجمن‌هایی داشتیم که در حوزه‌های مختلف در عرصه ملی و بین المللی موفق به فعالیت نوآورانه‌ای شده‌اند و توانستند فعالیت‌های شاخص و اثرگذاری را در حوزه‌های مختلف رقم بزنند. الگوهای موفق بسیاری در حوزه‌های مختلف علمی توسط انجمن‌ها بوجود آمده است. ما در همایش روز پروهش، فناوری و مسئولیت اجتماعی، تمام توان خود را بکارگرفتیم تا گوشه‌ای از تجربه‌های موفق انجمن‌ها را به خود انجمن‌ها و سایر نهادها و اقشار مختلف مردم نشان دهیم. من بعنوان یکی از اعضاء انجمن‌ها از همه همکاران خود در انجمن‌های مختلف درخواست می‌کنم مسئله الگوبرداری از تجربه‌های موفق سایر انجمن‌ها را بعنوان یکی از اولویت‌های خود قرار دهند. امروز لازم است که به فکر روش‌های جدید برای حل چالش‌های کشور باشیم و در این راستا به سهولت می‌توانیم از یکدیگر و از تجربه‌های موفق سایرین در کشورهای مختلف الگو برداری کنیم.

گفتنی است اختتامیه این همایش با حضور دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری و دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد و از ۲۲ انجمن علمی برتر و دارای روند رشد بالا با اهدای لوح تقدیر قدردانی شد.


نظر شما :