دبیر کمیسیون انجمن های علمی ایران در جمع نمایندگان انجمن علمی ریاضی ایران

ظرفیت انجمن های علمی در ایجاد باور ملی مثال زدنی است

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۴ انجمن های علمی اخبار
تعداد بازدید:۵۵۲
دبیر کمیسیون انجمن های علمی در جمع نمایندگان انجمن علمی ریاضی ایران، دستاوردهای ملی و بین المللی این انجمن را بیانگر ظرفیت، تلاش بی وقفه و داوطلبانه اعضای این انجمن برشمرد.
ظرفیت انجمن های علمی در ایجاد باور ملی مثال زدنی است

نهمین نشست نمایندگان انجمن علمی ریاضی ایران در دانشگاه‌های کشور، دهم بهمن ماه ۱۳۹۷ در سالن دکتر حسنی دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.

در این نشست، دکتر جلالی، انجمن علمی ریاضی را یکی از قدیمی ترین انجمن‌های علمی کشور برشمرد و عنوان کرد: انجمن علمی ریاضی همواره با کسب رتبه A در ارزیابی‌های کمیسیون انجمن‌های علمی، قطعاً یکی از برجسته‌ترین انجمن‌های علمی کشور است و دستاوردهای ملی و بین المللی این انجمن، نشاندهنده ظرفیت، تلاش بی وقفه و داوطلبانه اعضای آن در طی ۴۷ سال عمر این انجمن است.

دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران با اشاره به چالش‌های موجود در حوزه علوم پایه گفت: علوم پایه در جامعه علمی کشور مظلوم واقع شده و هم اکنون در میان ۳۷۰ انجمن علمی، تنها ۳۱ انجمن در حوزه علوم پایه مشغول به فعالیت می‌باشند. وی تصریح کرد: وزارت عتف و کمیسیون انجمن‌های علمی ایران با جدیت و علاقه تلاش‌های اعضای انجمن را رصد و مورد حمایت قرار می‌دهد. وی عدم سرمایه گذاری بخش خصوصی و محدودیت‌های منابع مالی وزارت علوم را از چالش‌های انجمن‌های علمی برشمرد و در عین حال تاکید کرد که یکی از راه‌های برون رفت از چالش‌های کشور، تکیه بر ظرفیت انجمن‌های علمی است.

وی با اشاره به نام‌گذاری سالروز تولد پروفسور مریم میرزاخانی بعنوان "روز زن در ریاضیات" در اتحادیه ریاضیدانان جهان ( IMU )، این امر را دستاوردی برشمرد که نهادهای اجرایی و حاکمیتی در وضعیت کنونی امکان دستیابی به آن را نداشته یا با هزینه‌های گزاف موفق به حصول آن می‌شدند. وی در ادامه با اشاره به وضع تحریم‌های ناعادلانه علیه کشور تصریح کرد که کمیسیون انجمن‌های علمی در تلاش است انجمن‌های علمی را بعنوان نهادهای علمی و اثرگذار برای مقابله با تحریم‌ها به مسئولین معرفی کند.

ایشان همچنین با گرامیداشت چهلیم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، از انجمن‌های علمی درخواست کرد که دولت را برای ایجاد باور ملی در میان اقشار مختلف مردم یاری کنند. دکتر جلالی تصریح کرد: شما نهادی مردمی و علم محور را تشکیل داده‌اید و خود دانشگاهی هستید که پژوهشگران، متخصصین، دانشجویان و مردم را دور هم جمع می‌کند تا علم را در کشور نهادینه کند. شما ظرفیتی دارید که می‌توانید با بکارگیری از روش‌های نوین در ارتباط با مخاطبین، بکارگیری از تجربه‌های موفق سایر کشورها، بهترین فرصت برای ایجاد انگیزه و باور ملی در میان جوانان و جامعه بوجود آورید.

ابتدای این مراسم، دکتر سید منصور واعظ پور (رئیس انجمن علمی ریاضی ایران) سخنرانی کرد. وی به تبیین برخی چالش‌های پیش روی انجمن علمی ریاضی ایران پرداخت و سرعت کاهش استقبال از ریاضی در دبیرستان‌ها، نامرتبط بودن رشته ورودی‌های کارشناسی ارشد ریاضی، نیاز جدی به دانش افزایی دبیران ریاضی و کیفیت آموزش ریاضی در مدارس را برخی از این چالش‌های پیش روی انجمن علمی ریاضی ایران برشمرد.

در این نشست همچنین، دکتر علی ایرانمنش (خزانه دار انجمن علمی ریاضی ایران)، دکتر محمودی (مسئول کمیته بانوان انجمن علمی ریاضی ایران) و دکتر کرم زاده به ایراد سخنرانی پرداختند.

 


نظر شما :