نگرانی انجمن های علمی کشور از سهم پژوهش در بودجه سال ۹۸

۲۴ دی ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۵ انجمن های علمی اخبار
تعداد بازدید:۹۴۵
در پی کاهش سهم پژوهش در بودجه سال ۱۳۹۸، انجمن های علمی ایران به بررسی ابعاد مختلف این موضوع و تبعات آن برای جامعه علمی کشور پرداختند.
نگرانی انجمن های علمی کشور از سهم پژوهش در بودجه سال ۹۸

انجمن های علمی کشور با بهره‌مندی از حضور و مشارکت داوطلبانه اندیشمندان، صاحبنظران، اساتید و متخصصان کشور، همواره تحولات و فعالیت های کشور را رصد و مورد کنکاش قرار می دهند.

در پی کاهش سهم پژوهش در بودجه سال ۱۳۹۸ که نگرانی و انتقادهایی را در میان جامعه علمی و تحقیقاتی کشور در بر داشته است، انجمن های علمی بعنوان نهادهای علمی و مردم محور، به بررسی ابعاد مختلف این موضوع و تبعات آن برای کشور پرداختند.

دکتر بهزاد قره‌یاضی، رئیس اتحادیه انجمن های علوم کشاورزی طی نشستی که به دعوت این اتحادیه برگزار شد، ضمن انتقاد از تبصره ۲۱ بودجه سال ۱۳۹۸، تاکید کرد که این تبصره در سطح وزارت جهاد کشاورزی منجر به انحلال یا خصوصی سازی موسسات تحقیقاتی از قبیل موسسه واکسن و سرم سازی رازی، موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، موسسه تحقیقات گیاه پزشکی، موسسه تحقیقات برنج کشور، موسسه تحقیقات پنبه، موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع، موسسه تحقیقات خاک و آب، موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و بسیاری دیگر از موسسات و مراکز تحقیقاتی تابعه این وزارتخانه یا ادغام تمام این موسسات در یکدیگر در قالب یک پژوهشگاه خواهد شد. ایشان یادآور شد: «بودجه تخصیصی به پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور به حدی اندک است که نهایتاً جوابگوی پرداخت حقوق پژوهشگران و کارکنان آن هاست دیگر انتظار چه صرفه جویی ای وجود دارد؟ آن هم با وجود پژوهشگران و محققان متعددی که با همین حداقل امکانات و بودجه دستاوردهای بزرگی در زمینه خودکفایی کشور و رفع مشکلات داشته اند».

همچنین دکتر علی ایرانمش رئیس هیئت مدیره انجمن علمی نانوفناوری ایران و دکتر محمد حسن زاده رئیس هیئت مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران در نامه‌های جداگانه به رئیس مجلس شورای اسلامی نسبت به بودجه پیش‌بینی‌شده سال ۱۳۹۸ ابراز نگرانی کردند.

در بخشی از نامه دکتر علی ایرانمش به دکتر علی لاریجانی، ضمن اشاره به جایگاه کشور در زمینه تولید علم در حوزه نانوفناوری در دنیا، اعلام کرد: «آنچه موجب نگرانی دلسوزان و دست اندرکاران این انجمن شده است کاهش ردیف بودجه ستاد ویژه توسعه نانو در بودجه سال ۱۳۹۸ می باشد که می تواند آهنگ سریع و پرشتاب این فناوری پیشران در کشور را کند نماید. لذا بدینوسیله از جنابعالی به عنوان یکی از شخصیت های فرهیخته و دلسوز نظام تقاضا دارد تا مراتب را در تصویب بودجه سال آینده به نحوی مقتضی منظور نظر قرار داده و ترتیبی اتخاذ فرمایید تا کمیسیون های مرتبط از جمله کمیسیون تلفیق بودجه و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بررسی دقیق و مسئولانه بودجه تخصیص یافته به حوزه نانوفناوری کشور در سال آینده، زمینه ای را فراهم نمایند تا ردیف بودجه کشور در زمینه نانوفناوری نه تنها روند کاهشی نداشته که به میزان لازم و متناسب با حجم فعالیت های در دست اقدام به صورت شایسته افزایش یابد».

دکتر محمد حسن‌زاده نتیجه بررسی انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران، از بودجه پیشنهادی سال ۸۹ را اینگونه بیان کرد: «جناب آقای دکتر لاریجانی، بیم آن می رود که احتمال کاهش منابع مالی بیشترین تاثیر خود را بر پیکره ضعیف کتابخانه‌های عمومی کشور بگذارد و حرکتی را که با خون دل کتابداران متخصص و متعهد شکل گرفته و روزنه امیدی برای دستیابی به عدالت اطلاعاتی در کشور ایجاد کرده است، در نیمه راه ناتمام بگذارد. «انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران» تمام تلاش و مساعی خود را برای حمایت معنوی و اندیشه‌ای از نظام کتابخانه‌های عمومی کشور به کار بسته و انتظار دارد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون‌های مربوطه و به ویژه کمیسیون تلفیق با مساعدت جنابعالی حمایت ویژه‌ای از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به عمل آورند تا ضمن تداوم حرکت رو به رشد کتابخانه‌های عمومی کشور، بسترهای ایجاد دسترسی به اطلاعات در سراسر ایران اسلامی به ویژه در روستاها و مناطق کمتر برخوردار فراهم شود».